Skip to main content

Europske snage solidarnosti

Zajedno snažniji.

Volontiranje u području humanitarne pomoći

Od 2022. Europske snage solidarnosti otvaraju se prema svijetu i nude nove prekogranične volonterske aktivnosti kao potporu operacijama humanitarne pomoći u trećim zemljama.

Ti su projekti izvrsna prilika za aktivno sudjelovanje, solidarnost s ljudima u zemljama izvan EU-a koji su žrtve humanitarnih katastrofa ili moraju povećati svoju pripravnost na moguće buduće katastrofe, a ujedno za učenje novih vještina te upoznavanje drugih kultura i načina života, što je svakako vrijedno iskustvo.

Osim pripravnosti i pomoći u slučaju katastrofa projekti u kojima možete sudjelovati obuhvaćaju cijeli niz područja. Ovo su samo neki od primjera: promicanje rodne ravnopravnosti, zaštita žena i djece, zaštita izbjeglica i interno raseljenih osoba, zaštita migranata bez osobnih dokumenata, ublažavanje učinaka klimatskih promjena i poboljšanje sigurnosti opskrbe hranom.

Možete birati između individualnog i timskog volontiranja na kraće ili dulje razdoblje.

Individualno volontiranje

  • može trajati od 2 mjeseca do 12 mjeseci
  • obuhvaća puno radno vrijeme (30 – 38 sati tjedno) 
  • omogućuje vam sudjelovanje u obavljanju svakodnevnih zadaća potrebnih za potporu humanitarnim aktivnostima organizacije s ulogom primatelja
  • prekogranično je, tj. odvija se u inozemstvu, i to u trećoj zemlji u kojoj se trenutačno provode aktivnosti i operacije humanitarne pomoći.

Timsko volontiranje 

Ako se ne možete obvezati na dulje vrijeme, a ipak želite pomoći, razmotrite volontiranje u timu:

  • može trajati od 2 tjedna do 2 mjeseca
  • obuhvaća puno radno vrijeme (30 – 38 sati tjedno)
  • volontirate s osobama iz najmanje dvije zemlje
  • skupina se sastoji od 5 do 40 volontera koje će odabrati organizacije s ulogom pružatelja podrške i s ulogom primatelja 
  • odvija se u trećoj zemlji u kojoj su u tijeku aktivnosti i operacije humanitarne pomoći.

Organizacije s ulogom pružatelja podrške i ulogom primatelja

Ako ste odabrani za odlazak u inozemstvo radi volontiranja u području humanitarne pomoći, bit će uključene najmanje tri organizacije:

  • najmanje dvije organizacije s ulogom pružatelja podrške, iz različitih država članica EU-a ili trećih zemalja pridruženih programu (Island, Lihtenštajn, Turska i Sjeverna Makedonija), koje će vam pomoći da se pripremite za odlazak u inozemstvo 
  • najmanje jedna organizacija s ulogom primatelja, sa sjedištem u trećoj zemlji koja nije pridružena programu u kojoj nema međunarodnih ni unutarnjih oružanih sukoba i u kojoj se odvijaju aktivnosti humanitarne pomoći, koja će vas pratiti tijekom volonterskih aktivnosti u inozemstvu. 

Tko može volontirati?

Volonterske aktivnosti Europskih snaga solidarnosti otvorene su za osobe u dobi od 18 do 30 godina (35 za volontiranje u području humanitarne pomoći) koje zakonito borave u državi članici EU-a ili u trećoj zemlji pridruženoj programu (Island, Lihtenštajn, Turska i Sjeverna Makedonija) i koje su se registrirale na portalu Europskih snaga solidarnosti.

Koji su troškovi pokriveni?

  • Dobivate dopunsko osiguranje.
  • Možete pristupiti nizu usluga potpore, kao što su jezična potpora i osposobljavanje.
  • Bit će vam pokriveni osnovni troškovi (putovanje do mjesta odvijanja aktivnosti i natrag, smještaj i hrana).
  • Dobit ćete i malu naknadu za osobne troškove. 
  • Ako imate posebne potrebe (npr. u vezi s invaliditetom), i ti troškovi mogu biti pokriveni.

Kako se prijaviti

Mladi u dobi od 18 do 35 godina mogu iskazati interes za volontiranje u području humanitarne pomoći registracijom na portalu Europskih snaga solidarnosti.

Kako bi iskazali interes za volontiranje u području humanitarne pomoći, kandidati trebaju poduzeti sljedeće korake:
– otići na „Moj profil”
– otići na „Volonterski projekti humanitarne pomoći”
– odabrati „Želim da me se razmotri za volonterske projekte u području humanitarne pomoći.”
– unijeti sve ostale relevantne podatke
– spremiti podatke.

Da bi se mogli prijaviti u Volontere za humanitarnu pomoć EU-a, mladi moraju proći obvezni program osposobljavanja. Program se sastoji od internetskih modula na platformi EU Academy, a oni koji polože završni ispit mogu sudjelovati na petodnevnom osposobljavanju uživo u skupinama od oko 25 kandidata.

Nakon registracije na portalu i iskazivanja interesa za volontiranje kandidati pod karticom „Osposobljavanje na internetu” na svojem korisničkom računu za Europske snage solidarnosti mogu pronaći internetske tečajeve na platformi EU Academy. Kandidati trebaju odabrati opciju „Osposobljavanje u području humanitarne pomoći”. Na platformi EU Academy prvo će dobiti poziv na samoprocjenu. Odluče li nastaviti, započet će obvezno osposobljavanje na internetu za volontiranje u području humanitarne pomoći koje završava pisanjem testa putem interneta. Kad polože test i u programu za izradu rasporeda naznače svoju raspoloživost za osposobljavanje uživo, u roku od dva mjeseca javit će im se pružatelj usluga odgovoran za osposobljavanje da ih obavijesti o dostupnim terminima.

Osposobljavanje uživo odvija se u tri termina godišnje: veljača/ožujak, svibanj/lipanj i rujan/listopad. Raspored termina nalazi se na platformi EU Academy u odjeljku „Osposobljavanje na internetu za kandidate za Volontere za humanitarnu pomoć EU-a”. Zbog vrlo velikog interesa za osposobljavanje u području humanitarne pomoći uživo ponekad je nužno ograničiti pristup programu za izradu rasporeda. Informacije o tome kad se moguće registrirati možete pronaći na platformi EU Academy.

/!\ Budući da broj zainteresiranih uvelike premašuje broj mogućnosti za volontiranje u projektima u području humanitarne pomoći, ne možemo zajamčiti da ćete nakon osposobljavanja biti odabrani za sudjelovanje.

Ako imate pitanja o osposobljavanju, obratite se timu Europskih snaga solidarnosti na adresu [email protected]

OSZAR »