Skip to main content

Európai Szolidaritási Testület

A közösség ereje

Önkéntes munka a humanitárius segítségnyújtás terén

Az Európai Szolidaritási Testület 2022 óta az egész világra kiterjesztette a tevékenységét és új, határokon átnyúló önkéntes tevékenységeket kínál a harmadik országokban végzett humanitárius segítségnyújtási műveletek támogatására.

Ezek a projektek kitűnő lehetőséget kínálnak arra, hogy tevékeny szerepet vállalj polgárként, és szolidaritást tanúsíts az EU-n kívüli országokban élő azon embertársaink iránt, akiket humanitárius katasztrófák sújtanak, vagy akiknek segíteni kell felkészülni az esetleges jövőbeni katasztrófákra. Az önkéntes tevékenység során új készségeket sajátíthatsz el, új kultúrákat és életmódokat ismerhetsz meg, és életre szóló élményekkel gazdagodhatsz!

A katasztrófavédelmi felkészültségen és a katasztrófát követő segélyezésen túl számos más tárgykörben indított projektben is részt vehetsz. Íme néhány példa: a nemek közötti egyenlőség előmozdítása, a nők és gyermekek védelme, a menekültek és a belső menekültek védelme, az okmányokkal nem rendelkező migránsok védelme, az éghajlatváltozás hatásainak enyhítése, az élelmezésbiztonság javítása stb.

Választhatsz a rövidebb vagy hosszabb ideig tartó, egyéni vagy csoportos önkéntes tevékenység között.

Egyéni önkéntes tevékenység

  • 2 hónaptól 12 hónapig tarthat.
  • Teljes munkaidőben (heti 30–38 óra) végezhető. 
  • Lehetővé teszi, hogy részt vegyél olyan napi feladatok elvégzésében, amelyek segítik a fogadó humanitárius segélyszervezet tevékenységét.
  • Határon átívelő jellegű, azaz külföldön, pontosabban egy olyan harmadik országban kerül rá sor, ahol humanitárius segítségnyújtási tevékenységek és műveletek folynak.

Csoportos önkéntes tevékenység 

Ha nem tudod magad hosszú távú projektekre elkötelezni, de szeretnél segíteni, nézz körül a csoportos önkéntes tevékenységek között. A csoportos önkéntes tevékenység:

  • 2 héttől 2 hónapig tarthat.
  • Teljes munkaidőben (heti 30–38 óra) végezhető.
  • A csoport tagjai legalább 2 különböző országból származnak.
  • A csoportban 5–40 önkéntes vesz részt, akiket a támogató és fogadó szervezetek választanak ki. 
  • A tevékenységekre egy olyan harmadik országban kerül sor, ahol humanitárius segítségnyújtási tevékenységek és műveletek folynak.

Támogató és fogadó szervezetek

Ha jelentkezésed alapján felkérést kapsz valamelyik szervezettől arra, hogy önkéntes humanitárius segítségnyújtási tevékenységet végezz külföldön, legalább három szervezet lesz a segítségedre a folyamat során:

  • legalább két támogató szervezet, különböző uniós tagállamokból vagy a programhoz társult harmadik országokból (Izland, Liechtenstein, Törökország és Észak-Macedónia) – ezek a szervezetek segítséget nyújtanak neked a külföldi önkéntes tevékenységre való felkészülésben; 
  • legalább egy fogadó szervezet, amelynek székhelye egy olyan, a programhoz nem társult harmadik országban van, ahol nincs folyamatban nemzetközi vagy belső fegyveres konfliktus, és ahol humanitárius segítségnyújtási tevékenységek folynak – ez a szervezet lesz a segítségedre a külföldi tartózkodásod során. 

Kiből lehet önkéntes?

Az Európai Szolidaritási Testület égisze alatt megvalósuló önkéntes tevékenységekben bárki részt vehet, akinek az életkora 18–30 év között van (humanitárius segítségnyújtási önkéntesség esetén a felső korhatár 35 év), valamely uniós tagállamban vagy a programhoz társult harmadik országban (Izlandon, Liechtensteinben, Törökországban és az Észak-Macedóniában) él/tartózkodik jogszerűen, és regisztrálta magát az Európai Szolidaritási Testület portálján.

Milyen juttatásokat kapnak az önkéntesek?

  • Kiegészítő biztosítás
  • Támogató szolgáltatások, például nyelvi támogatás vagy képzés
  • Az alapvető költségek térítése (utazás a projekt helyszínére és vissza, szállás és étkezés)
  • Kis összegű hozzájárulás a napi szükségletek fedezésére 
  • Egyedi igény (pl. fogyatékosság) fennállása esetén az azzal járó költségek fedezése adott esetben

Hogyan lehet regisztrálni?

Azoknak a 18 és 35 év közötti fiataloknak, akik szeretnének önkéntes munkára jelentkezni a a humanitárius segítségnyújtás terén, regisztrálniuk kell magukat az Európai Szolidaritási Testület portálján .

A részvételi szándék kifejezéséhez a pályázóknak az alábbi lépéseket kell követniük:
– menj a „Saját profil” menüpontra
– menj a „Humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos önkéntes projektek” () menüpontra
– pipáld ki a „Szeretnék részt venni humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos önkéntességi projektekben.” mondatot
– add meg az összes többi releváns információt – majd mentsd el a kitöltött jelentkezési lapot.

Ahhoz, hogy az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest keretében meghirdetett felhívásokra jelentkezhessenek, a fiataloknak el kell végezniük az ehhez szükséges kötelező képzést. A képzés első része az EU Akadémia platformján elérhető online modulokból áll. Az online képzést lezáró tesztet sikeresen teljesítők ezután 5 napos jelenléti képzésen vesznek részt, körülbelül 25 fős csoportokban.

Miután a pályázók regisztrálták magukat a portálon, és jelezték részvételi szándékukat, az EU Akadémia online képzéseit az Európai Szolidaritási Testület portálján meglévő felhasználói fiókjuk „Online képzés” fülén keresztül érhetik el. A pályázóknak a „Humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos képzés” lehetőséget kell kiválasztaniuk. Az EU Akadémia platformján először önértékelést kell végezniük. Ha úgy döntenek, hogy folytatják a folyamatot, megkezdhetik a humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos önkéntes tevékenységre vonatkozó kötelező online képzést. Az online képzés online teszttel zárul. Az online vizsga sikeres teljesítése után a pályázók az időpontfoglaló alkalmazás segítségével adhatják meg, mikor tudnak részt venni a jelenléti képzésen. Ezután a képzés lebonyolításáért felelős szolgáltató 1–2 hónapon belül felveszi a kapcsolatot a pályázókkal, hogy tájékoztassa őket a jelenléti képzés rendelkezésre álló időpontjairól.

A jelenléti képzésre minden évben a következő 3 időszakban kerül sor: február–márciusban, május–júniusban és szeptember–októberben. A képzések tervezett ütemezését az EU Akadémia portálon lehet megtalálni, az „Online képzés az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest pályázói számára” () menüpont alatt. A humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos jelenléti képzés iránti nagy érdeklődés miatt a jelentkezés időpontfoglaló alkalmazásának működését alkalmanként szüneteltetni kell. Ha szeretnéd megtudni, mikor lehet regisztrálni a képzésre, kérjük, figyeld az EU Akadémia portálon szereplő információkat.

Mivel az érdeklődők száma jóval meghaladja a projektek keretében kínált humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos önkéntesmunka-lehetőségek számát, nincs garancia arra, hogy a képzés elvégzését követően kiválasztanak az adott önkéntes projektben való részvételre.

Ha kérdésed van a képzéssel kapcsolatban, fordulj bizalommal az Európai Szolidaritási Testület csapatához az [email protected] e-mail-címen. 

OSZAR »